V úterý 28. 5. 2024 se uskutečnila dlouho plánovaná schůzka s panem Klausem Joachimem Möhwaldem z Waldsassenu na Benešově paloučku. V předchozích dnech bylo ukončeno zaměření ašské historické cesty ze „signálky“ až na palouček firmou JSIK s.r.o., při kterém byla potvrzena domněnka, že část tohoto turisticky oblíbeného místa se nenachází na pozemcích ve vlastnictví města. Velmi příjemného jednání s panem Möhwaldem se zúčastnili také vedoucí ORR paní Lenka Plinta, referentka oddělení Martina Sandman Orenčáková, manažer pro cestovní ruch Zdeněk Soukup, geodet Čestmír Šíma a Michal Kopásek ze spol. AŠSKÉ LESY.
Panu Möhwaldovi byla vysvětlena celá situace a představena dvě možná řešení. Jedním je přesun valu s mozaikou na náš pozemek, ke kterému potřebujeme jeho souhlas, nebo odkup částí Benešova paloučku, které zasahují na jeho pozemky. Pan Möhwald je připraven vyjít městu vstříc a po geodetickém zaměření nezbytné části městu odprodat.
S Michalem Kopáskem byly na místě zkonzultovány možnosti vyčištění a úpravy zaniklé cesty, které budou nutné pro to, aby mohla být cesta co nejdříve nabídnuta k dispozici turistům. V budoucnu by měla být cesta doplněna alejí stromů, značením a infopanely v českém a německém jazyce. Přestože je osoba Edvarda Beneše na obou stranách hranice vnímána mnohdy kontroverzně, zápisy z turistického sešitku na Benešově paloučku svědčí o tom, že je hojně navštěvován také německými turisty. Benešův palouček totiž leží v těsné blízkosti frekventované bavorské cyklostezky.
Vytyčení cesty na Benešův palouček byl jedním z úspěšných návrhů participativního rozpočtu 2023.
Mgr. Pavel Matala, místostarosta města Aše
Co je Benešův palouček? Podrobnosti zde: Benešův palouček - památky - Informační centrum AŠ (info-as.cz)