Dopoledne pro představitele samospráv z Ašska, odpoledne pak pro zastupitele města a pracovníky městského úřadu. To byl program workshopu na téma Lex Aš - návrhů opatření zacílených na radikální zlepšení kvality života v Aši, která v úterý 26. 9. přednesl Jan Havránek (na snímku), ředitel společnosti AQE advisors, jeden z autorů dokumentu.
Zákon „Lex Aš“ z dílny AQE advisors má řešit hospodářské zaostávání Ašska za zbytkem republiky, vedle celé řady dalších příčin, zejména kvůli blízkosti ekonomicky vyspělého Německa a odlivu pracovní síly z Ašska za hranice. Uvádí se zde, že české firmy nejsou dlouhodobě schopny dorovnávat rozdílné mzdy a odliv kvalifikovaných pracovníků je připravuje o konkurenceschopnost. Tato nerovnováha se postupně a nyní v plné míře projevila po úplném otevření německého pracovního trhu. Odhaduje se, že až 40 % ekonomicky aktivních obyvatel Ašska vyjíždí za prací mimo bydliště, zejména do Německa (český stát tím na daních z příjmu, sociálním a zdravotním pojištění přichází ročně přibližně o více než jednu miliardu korun), přičemž jen za roky 2020 – 2022 na území města Aše ubylo 883 zaměstnanců. Podíl počtu zaměstnanců na počtu obyvatel je nyní pouhých 28 %.
Řešením by mohlo být vytvoření speciální ekonomické zóny, v níž se zavede soubor opatření, která by po určitou dobu zvýhodňovala zaměstnavatele na území Ašska a motivovala lidi k podnikání, například nulovou sazbou daně z příjmu právnických osob, příspěvky ke mzdám a na děti a podporami živnostníkům. Příspěvky by se za přesně daných podmínek vyplácely jak nově příchozím do Aše, tak i starousedlíkům. Opatření se nemají týkat jen podpory od státu v oblasti trhu práce, ale také oblasti školství (mj. mzdy učitelům na vyšší úrovni o desítky %, než je celostátní průměr), zdravotnictví, demografie, městského prostředí, atd.
V realizačním týmu jsou zapojeni bývalá ministryně životního prostředí Rut Bízková a bývalý primátor Prahy Tomáš Hudeček, za spolupráce s několika vysokými školami, například Západočeskou univerzitou v Plzni, Pedagogickou fakultou Jihočeské univerzity a Ekonomicko – správní fakultou Masarykovy univerzity v Brně.
Představený dokument je základem pro parametry zákona, pro který se už nyní vedení města Aše snaží získat podporu mezi zákonodárci.
Zde některá data, se kterými tým AQE Advisors při přípravě zákona pracuje (některá jsem pro srovnání doplnil o vlastní údaje):
- Aš stárne – rapidně roste podíl obyvatel starších 65 let (2480 k 31. 12. 2022, 1961 v roce 2013), klesá počet narozených dětí (107 v roce 2022 – nejméně od roku 2007)
- vysokoškolské vzdělání má jen 5 % populace
- 11,3 % žáků v ORP Aš nedokončí základní školu (průměr ČR je 3,8 %)
- 6,8 % obyvatel, tj. 800, má hlášeno trvalý pobyt na městském úřadu
- 14,4 % obyvatel starších 15 let, tj. 1453 osob, pobírá příspěvky na živobytí, 680 osob doplatky na bydlení
- více než 40% lidí vyjíždí za prací mimo Aš (Německo, Cheb, Hranice)
- podíl Romů na celkovém obyvatelstvu převyšuje 10% (odhad spol. AQE advisors, při Sčítání 2021 se k této národnosti přihlásilo 19 osob)
- 18,3 % obyvatel Aše starších 15 let má exekuce (průměr ČR je 5,5 %)
Milan Vrbata, tiskový mluvčí Městského úřadu v Aši