






Jaroslav Vít, dlouholetý pracovník muzea v Aši, spoluzakladatel a tajemník Společnosti pro výzkum kamenných křížů, zemřel v roce 2017. Jeho odkaz je tu ale s námi pořád. Stačí, když navštívíte Doubravu a zde památkově chráněný soubor fragmentů papírny.
Ta by se zřejmě nikdy nenašla, nebýt zájmu pana Víta o průmyslové památky Ašska, mezi jiným o vodní zdroje na Ašsku a jejich využití pro výrobu i domácnosti. Tak objevil u zachovalého vodního náhonu zbytky papírny, z nichž většina, jak se později zjistilo, se nacházela zahrabaná hluboko pod nánosy zeminy a sutin, zarostlá náletovou zelení. Při průzkumu se postupně našly fragmenty bývalé papírny - kamenné mlecí kolo, kamenná nádrž holandru a skupina míchacích nádrží a míchacích kádí na papírovinu. Dochované díly jsou datované z části do roku 1750 a také do roku 1778.
Historické zdroje uvádějí, že papírna byla založena či modernizovaná v roce 1750 Johanem Michaelem Jobsem. Rozkládá se na p.p.č. 68/1 a 68/2 u mostku přes potok Bílý Halštrov. Jde o ojedinělý soubor reliktů papírny, připomínané již za třicetileté války, která prošla dlouhým vývojem. Dochované fragmenty jsou zcela mimořádným dokladem papírenské výroby na našem území. Památkově chráněná je na základě podnětu Jaroslava Víta spolu s vodním náhonem od 13. listopadu 1991. K odkrytí základů stavby a úpravám na památce došlo v letech 2012 – 2015.
Papírna je součástí naučné stezky nazvané Údolím Bílého Halštrova.
Milan Vrbata, tiskový mluvčí Městského úřadu v Aši



