Každý rok probíhá v prosinci, k výročí narození známého českého nositele Nobelovy ceny, slavnostní předávání cen Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského (NFJH) vybraným středoškolským studentkám a studentům z celé České republiky. I letos tomu bylo tak a v pražském Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského se 13. prosince sešlo sedmnáct mladých talentovaných navržených na ocenění za úspěchy v předmětových olympiádách, tvůrčích soutěžích a také za práce Středoškolské odborné činnosti (SOČ), jež vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Přítomni byli i jejich pedagogové či konzultanti, kteří jim byli ve vědeckém bádání oporou, rodinní příslušníci a také představitelé vědeckých a vzdělávacích institucí.
Většina z oceněných studentů úspěšně reprezentovala ČR i na mezinárodních soutěžích nebo jsou držiteli i jiných ocenění. Většina z nich jsou také talentovaní v mnoha dalších oborech, Jsou např. zároveň i dobří muzikanti, sportovci. A někteří z nich už dnes svou pracovitost a talent uplatňují a rozvíjejí v rámci univerzitního studia, jež letos zahájili. Mezi ně patří i čerstvý absolvent ašského gymnázia, Matěj Pokorný, jenž je momentálně studentem zcela nového oboru Science sdíleného mezi Přírodovědeckou a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy. Během studia na ašském gymnáziu a místní ZUŠ stihl projít nejrůznějšími soutěžemi - celostátními koly Biologické olympiády, Ekologické olympiády, Zlatého listu, Olympiády v českém jazyce, Soutěže v jazyce německém, Soutěže ZUŠ v sólovém a komorním zpěvu či Soutěže ZUŠ ve hře na lidové nástroje a lidových souborů, v biologii to navíc „dotáhl“ až na EOES (European Olympiad of Experimental Science), kde se svým týmem získal bronzovou medaili, a třikrát také na Mezinárodní biologickou olympiádu, odkud přivezl jednu bronzovou a dvě stříbrné medaile, ta z roku 2023 je ze Spojených Arabských Emirátů.
Matěj je zároveň organizátorem Fluorescenční noci (víkendového soustředění pro středoškoláky zapálené do biologie konané na půdě PřF UK) a v době lockdownu založil online přednáškový cyklus Modulo, skrze nějž se měli nadšení středoškolští a bakalářští studenti možnost dostat k přednáškám význačných českých vědců – ať už těch působících v ČR, či těch na zahraničních univerzitách. Loni taktéž reprezentoval projekt konaný pod záštitou The European GreenBelt na konferenci BESTBelt v Černé hoře. Kromě podobných „vědátorských činností“, jak by řekl Matějův gymnaziální učitel biologie, Ing. Luboš Lhoták, se stále aktivně zapojuje do kulturních akcí (nejen) na Ašsku – a to jako člen dudáckého souboru Schumák i jako sólový zpěvák.
Ocenění studenti 13. prosince vedle finanční odměny obdrželi diplom, pamětní medaili Jaroslava Heyrovského, knihy z Nakladatelství Academia a roční předplatné časopisu Vesmír, jež všem věnuje redakce časopisu Vesmír. Vedle mladých badatelů a badatelek byli oceněni i jejich konzultanti či pedagogové, kteří je v jejich vědeckém snažení inspirovali a podporovali, z ašských gymnaziálních pedagogů to byl právě Ing. Luboš Lhoták, který si společně s Matějem Pokorným zaslouží obrovskou gratulaci. Na oba dva můžeme být právem pyšní.
Milan Vrbata, tiskový mluvčí Městského úřadu v Aši