Před čtyřmi desetiletími byla zprovozněna čistička odpadních vod pro město Aš, stavba, bez které bychom jako město nemohli existovat. V roce V letech 2003 až 2005 pak prošla modernizací.
Kronika města Aše k tomu uvádí:
Od listopadu 1984 je ve zkušebním provozu čistírna odpadních vod v Aši vybudovaná plzeňským závodem oborový podnik Vodní stavby Praha. Její součástí je devět kilometrů kanalizačního sběrače, který byl vybudován v rekordním čase v druhé polovině sedmdesátých let. Podstatně složitější a komplikovanější byl průběh prací na vlastní čistírně. Po uskutečnění hrubých terénních úprav a odtěžení svahu vyvstaly problémy se založením monobloku, který byl navržen zčásti na bahenních náplavách blízkého potoka a zčásti na bývalé skládce odpadků. Musely být proto vytvořeny polštáře z drceného kamene s betonovou plombou. Odtěžení horniny bylo většího rozsahu, než předpokládal projekt. Stavba se současně potýkala s nedostatkem pracovníků, dokonce byla z tohoto důvodu několikrát přerušena. Uvedením čistírny odpadních vod do provozu jsou čištěny odpadní vody z ašských závodů i obytných souborů; dříve byly z některých závodů vypouštěny do potoka a znečišťovaly ho nejen na území našeho státu, ale i SNR.
K rekonstrukci čistírny v roce 2005 byla vydána tato tisková zpráva: V pondělí, 10. října 2005, byla, za přítomnosti Mgr. Radko Martínka, ministra pro místní rozvoj, slavnostně ukončena rekonstrukce čistírny odpadních vod v Aši a výstavby kanalizace v obcích Krásná a Podhradí. Projekt byl spolufinancován z prostředků programu PHARE CBC ve výši 1,897.345,57 EUR (cca 60 milionů korun), což představuje 75 % celkových nákladů stavby, které činily 2,529.794,08 EUR (cca 79,3 milionu korun).
Co tato nemalá investice, na níž se třemi čtvrtinami podílela Evropská unie a zbývající a.s. CHEVAK Cheb pro samotné město Aš a jeho okolí znamená, je zřejmé.
Je jedním z rozhodujících příspěvků pro budoucí rozvoj celého území (čistička díky modernizaci zvýšila kapacitu čištěné vody pro zhruba 20 tisíc obyvatel).
Investice je příspěvkem ochrany životního prostředí v oblasti Bílého Halštrovu, s přeshraničním významem (Bílý Halštrov protéká saskými lázněmi Bad Elster).
Modernizace čističky umožní budoucí rozvoj našich obcí Doubrava a Kopaniny.
Projekt dále zahrnoval výstavbu kanalizace v Krásné a Podhradí a výstavbu kanalizačního výtlaku z Podhradí zpět na čističku (realizovalo se 4,6 kilometru kanalizačních stok v obci Krásná a téměř 4 kilometry v Podhradí, výtlačné potrubí z Podhradí do Aše, na jehož trase jsou dvě čerpací stanice, je dlouhé 3,3 kilometr, proto i tyto dvě obce mají nyní zelenou ve svém rozvoji.
Realizací stavby bylo pověřeno sdružení firem – Vodohospodářské stavby, s.r.o. Teplice a Stamoza, s.r.o. Cheb, odborný dohled nad realizací prováděla firma INVESTON Karlovy Vary. Vrchní dozor nad přípravou a realizací díla prováděla a na financování z prostředků PHARE dohlížela Implementační agentura Centra pro regionální rozvoj, zřízená při Ministerstvu pro místní rozvoj.
Stavba byla zahájena 27. října 2003 a dokončena byla v termínu, v červenci tohoto roku.
Články a fotografie vyhledal a uspořádal: Milan Vrbata, tiskový mluvčí Městského úřadu v Aši