




Mateřská škola Gustava Geipela v Aši se proměnila v místo plné dětského objevování, nadšení a nových zážitků. Konala se zde preventivně-výchovná akce určená nejmenším dětem z mateřských škol. Program zaměřený na požární prevenci, bezpečnost a základní seznámení s technikou byl připraven Hasičským záchranným sborem Karlovarského kraje – stanice Aš, ve spolupráci se Základní školou a mateřskou školou Okružní.
Cílem akce bylo dětem ukázat, že práce hasičů je velmi rozmanitá a zdaleka se netýká jen hašení požárů. Pod vedením profesionálů si děti prohlédly hasičská vozidla a vybavení, vyslechly si krátké výklady o různých typech zásahů a hlavně – měly možnost si samy vyzkoušet práci s ručním hasicím přístrojem.aedovaly, jak fungují některé nástroje.
Během celé akce panovala velmi přátelská atmosféra. Děti byly zvídavé, ptaly se a ochotně se zapojovaly do všech připravených aktivit. Organizátoři mysleli i na učitelky – i ony si mohly prakticky vyzkoušet zacházení s hasicím přístrojem a dozvědět se něco víc o bezpečnostních postupech.
„Myslím si, že to byla velmi podařená akce – vyšlo nám i počasí. Dětem se to moc líbilo, měly možnost vyzkoušet si například ovládání auta nebo hašení improvizovaného požáru. Bylo to opravdu fajn a moc děkujeme místní hasičské stanici, že nám to umožnila. Takovéto akce se snažíme pořádat zhruba dvakrát do roka, aby se děti mohly seznamovat s různými zajímavými tématy a profesemi,“ uvedla Květoslava Střesková, zástupkyně ředitelky pro mateřské školy při Základní škole Okružní.
A bude toho víc
Tato akce nebyla ojedinělá. Nadpraporčík Miroslav Frančík v rozhovoru potvrdil, že v plánu jsou i další podobné události. „Do konce června máme naplánované ještě tři další akce – například na ZŠ Hlávkova, v Mateřské škole Mokřiny a na dalších místech. Jsme rádi, že můžeme s dětmi pracovat už od útlého věku a zároveň posilovat povědomí o práci hasičů i mezi dospělými.“
A kam se obracet, když potřebujete pomoc? Nejen kvůli požáru. „Lidé si nás mohou volat i při autonehodách, úniku vody, spadlých stromech nebo třeba kvůli zvířatům uvízlým na stromech. Jsme tady pro každou situaci, kterou sami nezvládnou,“ dodává Miroslav Frančík.
Děti si odnesly nejen drobné upomínky, ale především nové zkušenosti, větší respekt k práci záchranářů a především motivaci pomáhat a chránit. Pro mnohé z nich to byl zážitek, na který budou dlouho vzpomínat – a kdo ví, třeba i začátek jejich vlastní cesty k uniformě.
Katty Butaki

