Pravidelným monitoringem tisku zaznamenám občas zajímavou zmínku o našem městě. Nyní jsem narazil na článek (rozhovor) v periodiku Metro z 6. prosince 2023, který pod názvem „Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy“ projekt Poznej domy popisuje.
Redaktor hovoří s Radomírem Kočím, zakladatelem projektu, jehož smyslem je objevování opuštěných míst a domů. Kromě rozhovoru, ve kterém jsou vysvětleny detaily projekty, je zde odkaz na stránky webu Poznejdomy.cz.
O Aši je tato zmínka: Stránka webu Poznejdomy.cz má spoustu zajímavých funkcí. Třeba mapu, která vás on-line dovede k nějaké zajímavé stavbě. Na mapě jsou karty jednotlivých zatím přidaných domů. Hned na začátku každé karty je stručné info o domu. Můžete přidávat komentáře a ohodnotit příběh a architekturu. Ale je toho více, na webu postupně přibývají i trasy, které tematicky spojují jednotlivé karty. U tras je i audioprůvodce. Takto se můžete například vydat po stopách různých továrníků, kteří utvářeli města, kde působili a na které se díky minulému režimu skoro zapomnělo. Kde stály nebo stojí jejich rodinné vily, továrny, které se kdysi stavěly spíše jako architektonické chrámy průmyslu či domy, jež se stavěly pro své zaměstnance a veřejnost. Takto doporučím například Aš, město, kde by si řada lidí řekla, co tam, a přitom na webu už jsou v něm hned dvě trasy, které představují celou řadu zdejších domů se zajímavým příběhem.
Podrobnosti zde:
Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy - Metro.cz
Na připojeném snímku je tzv. Soudcovská vila v zahradě mezi Studentskou a Americkou ulicí, postavená před válkou továrníkem Baumgärtelem.
Milan Vrbata, tiskový mluvčí Městského úřadu v Aši