Ve dnech 6. až 7. října se v Aši uskutečnilo již 39. setkání členů Společnosti pro výzkum kamenných křížů, kterého se zúčastnilo na 40 badatelů z celé republiky.
Jak uvedl tajemník Společnosti Jiří Poor, v rejstříku kamenných křížů od loňska přibylo opět několik záznamů, konkrétně devět kamenných křížů, kterých je nyní 2684. Přibylo i jiných drobných památek, těch je evidováno 9 241.
U příležitosti setkání „Křížáků“ v Aši vyšel Sborník Společnosti s osmnácti příspěvky. V jednom z nich je popisován nález kamenného kříže v Chodové Plané, náhodně objevený dělníky při úpravách silnice.
Úspěšný "úlovek" dalšího kříže se odehrál na Ústecku, kde členka Společnosti, p. Belisová, vypátrala, na základě indicií, v obci Tisá kamenný kříž, vrostlý do kořenů stromu. Oba příklady jsou dokladem toho, že prospěšná práce Společnosti pro výzkum kamenných křížů není ani po desetiletích u konce.
Podrobná evidence pak těmto památkám, kterým se takto systematicky nevěnuje žádná státem zřízená ani jiná organizace, zajišťuje ochranu a péči, což bylo smyslem počínání badatelů při zakládání Společnosti v letech 1981-1984. Společnost pro výzkum kamenných křížů je jediná organizace s celostátní působností se sídlem v Aši.
Kamenné - smírčí kříže nebo také křížové kameny byly většinou stavěny na místech, kde stal hrdelní zločin.
Na fotografiích:
Kamenný kříž v Chodové Plané
Kříž pod kořeny stromu v obci Tisá
Společná fotografie „Křížáků“ při setkání v Aši
Milan Vrbata, tiskový mluvčí Městského úřadu v Aši