Procházka lesem, posezení u některého z památníků a nakonec občerstvení v hostinci na samém kopci. Takto vrch Háj (758 m. n. m.) a jeho okolí využívali Ašané v dřívějších dobách. Dnes je tomu trochu jinak. Kopcovitý terén víc obsadili sportovci, ať už pěší, běžci či ti na kolech (hostinec na samém vrcholu kopce už ale bohužel není hostincem, ale soukromou rezidencí).
Jak šel čas
Je tomu 163 let (roku 1861), kdy obec Aš odkoupila od hrabat Zedtwitzů vrch Háj (vrch Háj je nejvyšším bodem české části Smrčin), dosud používaný pro těžbu kamene, s úmyslem zalesnit a přeměnit jej na park. Holý kopec byl osázen dřevinami.
V roce 1884 tu postavila ašská sekce Alpského spolku ubytovací hostinec.
Koncem roku 1903 tu byla dokončena a v roce následujícím vysvěcena kamenná, 32 metrů vysoká rozhledna. Postupně tak byl realizován plán přeměny Háje na vycházkový park.
Na přístupových cestách byly umístěny lavičky, roku 1905 byla na Háji odhalena pamětní deska básníku Friedrichu Schillerovi, roku 1909, u příležitosti 60. výročí existence Ašského tělovýchovného spolku, pomník zakladatele německé tělovýchovy Fridricha Ludwiga Jahna, a v roce 1913 pomník Theodora Körnera ku 100. výročí předčasného úmrtí mladého básníka a spisovatele (památníky byly po 2. světové válce poničeny, oprav se dočkaly až v minulém desetiletí a staly se opět důstojnými zastávkami na cestě k vrcholu kopce).
V roce 1969 tu byl položen základní kámen tradice lyžování.
V roce 2010 byla dokončena stavba sportovního areálu, který je postupně rozšiřován o další aktivity. Zatím posledním nápadem je najít zdroj a vybudovat vodní plochu v jeho blízkosti. Zdroj má zajistit zasněžování nedalekého lyžařského střediska a poslouží také jako koupaliště.
Na fotografiích trojice památníků po restarování v letech 2013 a 2014.
Milan Vrbata, tiskový mluvčí Městského úřadu v Aši