Budova bývalého Ašského kulturního střediska prochází od konce června rozsáhlou rekonstrukcí, která se protáhne až do roku 2026. Celková oprava kulturního stánku za více než 130 miliónů korun promění budovu z roku 1912 v komunitní centrum, kde najdou zázemí různé spolky a neziskové organizace. Modernizovaný velký sál bude k dispozici na pořádání plesů a koncertů, využívat by se mohl také jako tělocvična. Menší koncertní sál pak k pořádání kulturních akcí komornějšího rázu.
Zakázku ve výběrovém řízení získala chebská stavební společnost VARO. V současné době zde stále probíhají vyklízecí a bourací práce.
Bývalé AKS je od května roku 2019 na seznamu památkově chráněných objektů. Rekonstrukční práce tedy probíhají pod dohledem památkářů. V ústředním seznamu kulturních památek je veden jako tělocvična s tímto popisem: „Budova ašského turnerského spolku z let 1912–1913 je reprezentativně pojednaným monumentálním společenským domem ve stylu geometrické secese s výraznou citací klasického tvarosloví. Objekt byl navržen pravděpodobně ašským stavitelem Ernstem Hausnerem“.
Jak jsem byl informován, při odkrývání podlah a dalších prostor památkáři, spolu s pracovníky firmy, zatím marně pátrají po schránce s listinami a dobovými předměty, která se v minulosti obvykle někde v budově zazdívala.
Doplňuji historii kulturního střediska, která je vskutku zajímavá:
Tělocvičný spolek Aš (Turnverein Asch) začal s výstavbou svého reprezentativního spolkového domu s tělocvičnou v roce 1912. Kromě velkého sálu/tělocvičny tu spolek budoval kanceláře, klubovnu a hospodu.
Po roce 1925 zde vznikla jednoletá turnerská škola.
V tělocvičně působil Konrád Henlein (pozn.: po 2. sv. válce Mezinárodním trestním tribunálem v Norimberku označen za válečného zločince), jakožto jmenovaný učitel tělocviku v místním DTV Asch, kterému dům čp. 700 patřil. Byly zde ubytovací kapacity pro studenty jednoročního turnerského kurzu, filmové studio a projekční kancelář Turnerského svazu. Přestěhovala se sem spolková knihovna z Liberce.
Po roce 1945 byla budova přejmenována na Slovanský dům a sloužila jako restaurace, přičemž kulturní život probíhal v Dělnickém domě ve Vysoké ulici.
V roce 1954 byl rozhodnutím rady ONV předán Slovanský dům Osvětové besedě v Aši pro zřízení Osvětového domu.
O dva roky později, 9. prosince 1956, zde byl slavnostně otevřen Dům osvěty. Pod vedením ředitele Domu osvěty Přemysla Vavrouška bylo na přestavbě někdejší tělocvičny odpracováno obyvateli města Aše 80 000 brigádnických hodin.
Postupem doby se dům přejmenoval na SKZ (Střediskové kulturní zařízení) a v r. '88 na AKS (Ašské kulturní středisko).
Milan Vrbata, tiskový mluvčí Městského úřadu v Aši